052-5932500
058-5932500

הבלוג של אסתר שפר

'מתי תתחתני כבר?' – הסודות מאחורי המילים 'מערכת יחסים'/ אסתר שפר פורסם בקול כבודה

בסד

מערכת יחסים

"את כבר לא צעירה את בת 23 ! אבל את בררנית! מתי כבר תחליטי? תתפשרי,

 תפסיקי לשפוט ולקטלג כל בחור שאת נפגשת אתו, בסוף את תיתקעי עד ששערך ילבין!"

משפטים כאלה ודומיהן שומעות בחורות רבות בדורנו המוצף ברווקות המחכות למיועד עד בוש ללא ראית האור בקצה המנהרה.

האם באמת זו הסיבה היחידה לכך שבחורות אלה אינן מוצאות את זיווגן או שאולי זאת גזירת שמיים?

או אולי הסיבה היא קצת אחרת?

 

נדבר קצת על מערכת יחסים.

מערכות יחסים זהו שם כולל לקשרים בין בני זוג, בין הורים לילדים, בין אחים, בינם לבין המשפחה המורחבת, בין האדם לחומרים שסביבו ,מזון, אויר, תרופות, כסף, רכוש ועוד.                                                                                                    טיב מערכת יחסים תלוי מאוד ביחס האדם אל עצמו,  כמו שאמר רבי עקיבא: "ואהבת לרעך כמוך"קודם כל צריך להיות במערכת יחסים עם האני הפנימי שלי, לאהב אותו, להיות מחובר אליו, אל החלק אלוקא ממעל שבתוכי, ורק לאחר מכן אפשר להפנות את הזרקורים החוצה אל הזולת, להתחבר ולנהל מערכת יחסים אוהבת ומשמעותית, הדברים חייבים תמיד להיות מבפנים החוצה , מהפנימיות שלנו אל הפנימיות של הזולת.

אתגרים במערכת יחסים

אחד האתגרים המשמעותיים שמנהלים את מערכת יחסים שלנו עם עצמנו היא תחושת האשמה ,אנחנו הרבה מאוד פעמים מאשימים את עצמנו על טעויות שעשינו ולא סולחים לעצמנו, דבר המצטבר במערכת האנרגטית שלנו, לעיתים קורה גם שלכאורה אנחנו כועסים או מאשימים את הזולת, אך אז לפעמים דווקא מסתתרת שם בעצם האשמה עצמית,( איך עשיתי כזאת טעות? איך לא חשבתי?) ושפיטה עצמית , אשר מולידה בתוכנו חסימות , כאבים רגשיים ופיזיים ואף מחלות, והגרוע מכל הוא שהאנרגיה הזאת משתכפלת ועוברת בתורשה לדורות הבאים כפי שכתוב "אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה" .

האתגר הזה של ניהול מערכת יחסים תקינה עם העצמי בעצם תקבע את טיב מערכות היחסים האחרות עם הסובב אותנו, אשר ישקף לנו ב"מסך המציאות" את אותם תחומים אותם עלינו לתקן, כפי שהרב וולבא מכנה בספרו עלי שור "פנס קסם", המכונה בפסיכולוגיה המודרנית מנגנון הגנה – השלכה, אנו משליכים על זולתנו את החסרונות שלנו, מה שחז"ל קוראים "כל הפוסל במומו פוסל" והבעש"ט מחדש  שלמעשה כל אדם משמש כ"מראה" לזולתו ותמיד המבט יהיה מושפע מהשקופית שנמצאת ב"פנס הקסם" הפנימי, כדברי הרב דסלר בספרו מכתב מאליהו "אין אדם רואה את העולם אלא במשקפי עצמו".

לעיתים אנו חווים בתוכנו מלחמה פנימית בין האגו מחד, שהוא הצד הרציונלי החושב , לבין החלק האמוציונלי הרגיש והפגיע שבתוכנו, המושפע מפחדים וטראומות שחווינו. מלחמה זו מקורה בשני אונות המח השמאלי העסוק ב-  'DOING לבין המח הימני הרגשי הפועל מתוך אהבה והגנה ומתייחס למערכות היחסים שסביבנו תוך הפקת לקחים מהעבר שחווינו, ומשפיע על איך ננהג בעתיד ובעצם מייצג את ה-BEING בחיינו.

מערכת יחסים – ומה קורה במח ?

במהלך החיים אנחנו מגיבים פעם מהמח השמאלי בזמנים שאנו בפעולה כמו עבודה לימודים ופעם מהמח הימני כשאנו ברגיעה אולם בשעת משבר כמו פרידה כואבת, אובדן, סערת רגשות, המח ההישרדותי מעביר אותנו באופן מוחלט למצב בו האונה הימנית פועלת ואז אנו מרגישים את הדברים בעוצמה רבה. פעילות זאת נרשמת ונשמרת אצלנו במערכת ומשפיעה על חיינו באופן לא מודע, אירועי חיים שקרו לנו בעבר משאירים בנו חותם על ידי יצירת אמונות שונות שדרכם אנו רואים את העולם, לפעמים האמונות הללו משרתות אותנו לאותו זמן, שומרות עלינו מפגיעה אולם פעמים רבות בהווה הן כבר לא רלוונטיות ורק חוסמות לנו את ההסתכלות האמיתית שלנו על המציאות.

וההורמונים?

נושא נוסף  הוא החלק ההורמונלי, ישנם מספר הורמונים  כמו דופמין, אוקסטיטוצין , ואזופרסין, סירוטונין וקורטיזול שחוסר או עודף בהפרשתם עשוי לזרז או לעכב את הבשלות לחיי נישואין.

אז מה בסוף?

ונחזור לרגע לבחורה בת ה-23 שאינה מבינה מה קורה, ולמה אינה מוצאת את המכסה לסיר שלה? הסיבה יכולה לנבוע מכך שעדיין היא מחפשת לתקן את "מסך המציאות" המוקרן "מפנס הקסם" במקום לתקן את השקופית הפנימית שבתוכה, או שיש בעיית בשלות, או היסטוריה דומה בשושלת המשפחתית.

בטיפולים אנו מתבוננים פנימה אל תוך תת המודע, מבררים מהם האמונות שכבר לא משרתות אותנו, מנקים את השקופית הפנימית מכאבים רגשיים, טראומות ,פחדים, נדרים, הקפדות, רגשות אשמה, כעסים, אכזבות, פרשנויות מוטעות שחוסמות אותנו מהחיבור לאני הפנימי והאמיתי שלנו. כמו כן אנו מתבוננים גם ברצונות האמיתיים והפנימיים, בודקים שיש בשלות פיזית ורגשית שכל המערכות מאוזנות ורק אז לאחר תהליך כזה של התבוננות פנימה, הדרך לבן הזוג המתאים סלולה.

אני מזמינה אותך  המתמודדת עם קשיים במציאת המיועד לחוות איתי מסע מרגש ומשנה חיים אל תוך עצמך לפתיחת חסימות והכרה עמוקה של האני הפנימי שלך.

מי אני?

אסתר שפר-הבעלים של המותג "התחברות לכח שבך"

בהכשרתי עו"ס קלינית (MSW ) מנחת הורים, מאמנת אישית ומסטר טריינר NLP.

בעלת ניסיון עשיר מפתחת שיטת EST  לטיפולי גופנפש.

פרטים נוספים באתר:

Esther-shaffer.co.il

לקביעת פגישה צלצלי לנייד 052/5932500

שתפו את הפוסט

שתפו ברשתות

פוסטים פופולריים

הקטגוריות באתר

פוסטים אחרונים

התבוננות בשמות חג הפסח

4 שמות יש לחג הפסחא.     חג האביב ב.     חג החירותג.      חג המצותד.     חג הפסח א.   חג האביב חג האביב על שם עונת השנה, זמן חקלאי ,זמן של לבלוב ופריחהאיפה את

איך מכניסים שמחה בזוגיות?

אומרת הגמרא: "דרש רבי עקיבא, איש ואישה זכו – שכינה בניהם. לא זכו – אש אוכלתן" רבי עקיבא זיהה כי יש מן המשותף לשתי המילים.

דילוג לתוכן